Magnus Expedíció
Az expedíció előzménye
Bánhidi Antal repülőmérnök és pilóta 1931-32-ben megtervezte és a Budapesti Műszaki Egyetemen megépítette Gerle nevű repülőgépét. Célja a kor színvonalának megfelelő oktató, vontató és túrarepülőgép létrehozása volt. A berepülések során és a gyakorlati használatban a gép várakozáson felül teljesített, ezért Bánhidi Antal a nemzetközi közvélemény előtt bizonyítandó egy rekord hosszúságú útvonalat tervezett gépével.
Elképzeléséhez megfelelő partnert talált Bisits Tibor személyében, aki maga is pilóta volt. Több lehetőséget megvizsgálva végül is a Földközi-tenger körberepülése mellett döntöttek. Egy öthetes tervezési és szervezési időszak után 1933. február 19-én vágtak neki a Gerle 13 nevű repülőgéppel a 12.000 km-es útnak, melyet sikeresen végigrepülve 1933. március 24-én szálltak le Budapesten. Korábban ilyen hosszú túrarepülés nem történt. A repülőgép nevében a 13-as szám a példányszámot mutatja – ez volt a 13. Műegyetemen elkészült példány.
81 évvel később a korszerű technikai lehetőségeket kihasználva világszínvonalú repülőgép született Magnus Fusion néven Magyarországon. A repülőgép prototípusa elkészült, a földi és légi tesztek hamarosan befejeződnek. Így egyelőre semmi akadálya nincs, hogy október 1-jén meginduljon a szériagyártás a Magnus repülőgépgyárban. Remélhetőleg a formatervezésnek és a repülési tulajdonságainak köszönhetően ez a gép és testvérei a világ számos pontján repülnek majd.
A két gép közötti párhuzam felkínálta a lehetőséget, hogy az elődök emlékének és kimagasló teljesítményének adózva megismételjük a történelmi repülést. Két kalandvágyó, hazája hírnevét öregbíteni kívánó magyar fiatalember, pilóta és sajtófotós vág neki 2014 őszén az embert próbáló kihívásnak: körberepülik a Földközi-tengert.
Az „Ég és Föld között – Fellegvándorok a világ körül” emlékexpedíció két tagja, Földi Zoltán pilóta és Hankusz Kálmán sajtófotós Bánhidi repülésének állít emléket, amikor 30 nap alatt teljesíti a mintegy 12.000 km-es távot. A Gerle 13 emlékrepülésén az expedíció a tervek szerint a következő országokat érinti: Magyarország, Ausztria, Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Marokkó, Algéria, Tunézia, Líbia, Egyiptom, Izrael, Jordánia, Ciprus, Törökország és Görögország.
Az expedíció szervezésében oroszlánrészt vállalnak a National Geographic munkatársai. Ennek köszönhetően a túráról videó- és fényképfelvételek készülnek, melyek nem csak az ember és gép egyedülálló teljesítményét mutatják be, hanem az érintett országok nevezetességeit is olyan szemszögből, ahogy eddig csak kevesen láthatták. A hazaérkezést követően fotókiállításon mutatjuk be az érintett országok látnivalóit. Valamint dokumentumfilm készül az expedícióról.
Az emlékrepülés tervezett indulási időpontja 2014. október 1., ugyanaz a nap, amelyen megkezdi termelését a Magnus repülőgépgyár. Expedíciónknak a Földközi-tenger körberepülése csupán az első része. Terveink szerint 2015-ben a repülőgép és személyzete hasonló túrák keretében körberepülik a Földet.
A túra szervezését egy 5 fős stáb végzi. Feladatukat képezi a repülési és diplomáciai engedélyek beszerzése; a támogatók felkutatása; az érintett országok légiirányító szolgálataival és repülő szövetségeivel való kapcsolatfelvétel; a repülőgépek műszaki felkészítése; repülő személyzetek meghívása; meteorológiai elemzések és előrejelzések készítése az útvonalra; valamint kapcsolat az elektronikus és írott médiával.
A mellékletben bemutatjuk a Gerle 13 nagysikerű útját térképen, és az azt végig kísérő újságcikkeket, valamint a Magnus Fusion repülőgépet.
Küldetésük természetesen sem 80 évvel ezelőtt, sem most nem valósulhat meg összefogás és segítség nélkül. Az expedíció sikeres végrehajtásának érdekében kérjük szíves támogatásukat és segítségüket.
Köszönettel: A szervező csapat
Képek
Videók
Magnus Expedíció spot
Felkészülés és indulás
Elindult a Magnus Expedíció
Irány a Földközi tenger
Élmények a levegőben - Magnus Expedíció
Vulkánok közelről
Baleár szigetek
Spanyolország
Tunézia
Izrael
Albenga
Az Indulástól Gibraltárig
Hazatért a Magnus Expedíció!